Настъпи дългоочаквания ден за всички нас. Пролет е! Най-дългоочаквания ден в цялата година, но не защото някой с магическа пръчка ще замахне и ще реши проблемите ни, а защото днес засиява онази пролетна искрица, която хваща в силата трудолюбивите, защото тя дава любов на сърцата ни и много надежда за очите ни. С тези думи кметът на община Кюстендил Петър Паунов откри традиционния празник „Кюстендилска пролет”, предаде репортер на Радио „Фокус” – Кюстендил. „Много се радвам, че днес, седмици преди очакваното Христово възкресение от Кюстендил тръгва една слънчева пътека. Пътека, по която се надявам днес да тръгне цяла България, предвождана от трите красиви момичета, донесли пролетта, защото всеки от нас заслужава да има много обич, благополучие, вяра и благоденствие”, каза в словото си Петър Паунов. Общоградския празник започна с молебен за здравето на кюстендилци, а след това Диана Димитрова, Девойка Кюстендилска пролет получи символите на града. "Всяка пролет е едно ново начало. Нека силата й озари живота ви и донесе мир, любов и спокойствие в дните ви. Честита пролет Кюстендил! Бъдете живи и здрави!", с тези думи поздрави кюстендилци и гостите на град Кюстендил Девойка Кюстендилска пролет Диана Димитрова. Хиляди са хората, присъстващи на празника на Кюстендил.