Повторното отваряне на безмитните магазини и безакцизните бензиностанции по границите ще донесе приход на общината достигащ 20 милиона лв. годишно. Това каза пред Агенция „Фокус” кметът на Община Кюстендил Петър Паунов. Постъпленията в държавния бюджет пък се очаква да надхвърлят 120 милиона лева. „Затварянето на безмитните магазини беше една от големите грешки на тройната коалиция в резултат на лобистки натиск на контрабандни елементи. Облагодетелствана от това е само сивата икономика, а контрабандата достигна чудовищни размери. За никой не е тайна, че 70% от цигарите, които сега се пушат в България, са контрабандни“, каза кметът. „Затварянето на безмитните бензиностанции доведе единствено до това, транспортният поток да предпочита съседите ни – Гърция и Македония заради ниските цени на горивата, където една такава бензиностанция прави оборот от 1 млн. евро на денонощие. Пари, загубени за държавата, при това в момент на тежка икономическа и финансова криза. Същото касае и връщането на ДДС при износа на стоки, закупени в България, което незабавно трябва да бъде въведено отново. Представете си, ако общината беше получила данък от 2% от тези суми в своя бюджет, какво може да се направи с тях – говорим за инфраструктура, за образование, за социални дейности. Ползите за икономическия живот са неизброими за всички", допълни Паунов.