От началото на годината 15 деца, настанени в двата социални дома в лесопарк „Хисарлъка” са изведени от институциите и са намерили своя нов дом. Пред Радио „Фокус” – Кюстендил Лалка Илиева, гл.експерт в „Закрила на детето” Кюстендил заяви, че 11 от децата са били настанени в Дома за медико-социални грижи и са на възраст от 0 до 3 години. „Имаше години, в които децата в домовете бяха около 100, а сега те са 46. Това означава само едно, че работата се върши много добре”, допълни Лалка Илиева. Тя посочи, че една от основните дейности на специалистите е намаляване на броя на децата, отглеждани в подобни институции, както и осигуряване на правото им да бъдат отглеждани в семейна среда. Другата важна стъпка е превенцията – предотвратяване настаняването на децата в специализирана институция. „Тук става въпрос за работа със семействата, с родителите, с разширеното семейство. Да им помогнем те, да отглеждат децата си в семействата си. Това е най-важното, но само, ако се гарантира сигурността на детето”, каза Лалка Илиева.