Близо 80 % от засятата пшеница в Кюстендилска област е ожъната. За радио „Фокус” – Кюстендил експертът в Областна дирекция „Земеделие” Дончо Димитров съобщи, че се очаква до края на тази седмица кампанията по прибирането на зърното да приключи. Данните от тази седмица сочат, че от засетите 54 990 декара с пшеница са ожънати 44 1900 декара. Средният добив е 280 килограма от декар. Най-много са засетите площи в Дупнишко – 17 510 декара и в Бобов дол 14 130 декара, като там са и най-ниските проценти на реколтирани площи. На 100 % е прибрана реколтата в общините Бобошево, Рила и Кочериново. Вече е прибрана реколтата от зимния ечемик в Кюстендилско, като средният добив е 263 килограма от декар. По-нисък е процентът на прибраната ръж – от 3 063 дка са ожънати около 50 %. Според Дончо Димитров, тази година реколтата от пшеница е по-добра, както по качество, така и по количество. „Ние нямахме поражения от дъждовете и градушките, жътвата не е прекъсвала за дълго и това се отразява на добивите. По предварителни данни тази година добивът от пшеница е с около 40-50 килограма повече”, допълни Дончо Димитров. В жътвата участват общо 43 зърнокомбайна. Експертът посочи, че едновременно с приключването на жътвената кампания започва и подготовка на почвата за нова сеитба. Предстои ожънатите площи да бъдат разорани, а през есента и засети с нова реколта.