Продължава събирането на експонати, необходими за изграждането на стая на град Кюстендил в Рилската света обител. Пред радио „Фокус” – Кюстендил Живка Мантаркова, директор на музея в Рилския манастир съобщи, че вече са взети мерки стаята да бъде ремонтирана, като в зависимост от събраните експонати и ръководството на община Кюстендил, стаята ще бъде подредена в най-скоро време. „Все пак това е в ръцете на кюстендилци и когато те съберат всичко нужно ние ще предоставим стая №8 за експозицията на град Кюстендил”, заяви Живка Мантаркова. Според нея вече има много хубави етнографски материали и съдове, които са дарени от кюстендилски граждани. До момента има много тъкани, женски носии, ракла и стомни, като за подреждането на цялостната експозиция са необходими софра, столчета и други предмети, които трябва да пресъздадат традиционната кюстендилска стая от началото на ХХ век. Историята на манастира сочи, че в определен период от турското робство той е оставен в голямо запустение, а в средата на ХV век трима овдовели свещеници от кюстендилското село Граница обновяват манастира и той отново се превръща в духовно средище, каквото е и до днес.