За трета поредна година отдел „Култура и духовно развитие”, към община Кюстендил, организира празник „Панагия-Въздигане на хляба”. За радио „Фокус” – Кюстендил Димитрина Укалска, началник на отдела съобщи, че празникът ще се проведе на 13 и 14 август. Програмата включва ритуално замесване на Богородични пити, изложба на Арт-ателие „Духовна пътека за млади зографи” и изложба на обредни хлябове. Тази година празникът се организира на три места- църквата „Успение Богородично, в село Раждавица, Възрожденското училище в Кюстендил и двора на Регионалния исторически музей. „В тези три години ние организираме празника в различни църкви, имащи храмов празник, за да привлечем вниманието на хората към тях и по този начин те да се докоснат до красотата и духовността”, заяви Димитрина Укалска. Тази година организаторите предвиждат всяка желаеща домакиня да се включи и научи в замесването на хляб, празничните дни ще бъдат съпътствани и с фолклорна програма. Младите зографи ще представят пана с калиграфия. Децата в момента изработват тези пана, които представляват преписи на старопечатни книги на латински и гръцки език. „Придържаме се към традицията, но тази година ще има нови моменти. Поканени са детските градини, които също ще се включат в празника”, допълни Димитрина Укалска.