Програма „Еразъм+“ е програмата на ЕС за подкрепа на образованието, обучението, младежта и спорта в Европа.
Тя предлага възможности за мобилност и сътрудничество с участието на ученици и младежи в области като висше образование, професионално образование и обучение, училищно образование (включително образование и грижи в ранна детска възраст), младежки дейности и спорт.
С цел програмата „Еразъм+“ да бъде възможно най-близо до участниците и да се гарантира нейното добро функциониране в различните държави ЕС работи съвместно с националните агенции за управление на програмата.
Националната агенция на програмата за България е Център за развитие на човешките ресурси /ЦРЧР/ - https://hrdc.bg/. Ролята му е да предоставя информация за програма „Еразъм+“, да подбира проекти, които да бъдат финансирани, да подкрепя кандидатите и участниците по програмата, да споделя успешни примери и най-добри практики.
Програма „Еразъм+“ подкрепя млади хора на възраст до 30 г. в няколко направления:
- сектор „Училищно образование“ - образователна мобилност - представлява пътуване и престой на едно лице в страна от ЕС или партниращите му държави, с цел придобиване или обмяна на опит и добри практики, обучение или наблюдение на реално работно място. Допустими кандидати са държавни, обществени или други организации и институции, които предоставят образование и обучение на местно, регионално или национално ниво. Финансова подкрепа се отпуска за проекти за мобилност на ученици, учители и друг образователен персонал (училищни и педагогически съветници, психолози и др.), имащи отношение към учебния процес.
- сектор „Младеж“ - Образователна мобилност за граждани – тук се подкрепят проекти за мобилност на младежи /Младежки обмен/, проекти за мобилност на младежки работници, дейности за младежко участие, дейност за приобщаване DiscoverEU
Младежките обмени и мобилности на младежки работници предоставят възможности за младежи, както и за обучители, младежки работници, персонал на образователни институции и организации на гражданското общество да осъществят периоди на учене или професионален опит в друга държава.
Дейностите за младежко участие могат да бъдат местни и транснационални инициативи, които да се ръководят от младежи и да се провеждат от неформални групи младежи или младежки организации с цел насърчаване на младежите да се ангажират и да се научат да участват в демократичния живот. Същевременно се предоставя възможност младежите и лицата, вземащи решения на местно, национално и европейско равнище, да работят заедно и да допринасят за общите цели на Европейския съюз.
Инициативата DiscoverEU предлага възможност на 18-годишните младежи да придобият краткосрочен индивидуален или групов опит, като пътуват из цяла Европа безплатно с влак, като в същото време насърчава в участниците чувството за принадлежност към Европейския съюз и им дава възможност да опознаят неговото културно многообразие. Пътувайки младежите получават ценни умения и компетентности за бъдещия си живот, както и за ползите от пътуването с превозни средства, които щадят и опазват околната среда.
Сектор „Висше образование“ – предлага студентска мобилност с цел обучение в сферата на висшето образование, насочена към студенти и докторанти, и дава възможност за реализиране на мобилност по специалността в друго висше училище в чужбина. Друга възможност е студентската мобилност с цел практика в сферата на висшето образование – тя е насочена към студенти и докторанти, както и наскоро дипломирали се и дава възможност за практика в друго висше училище или предприятие в чужбина.