Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) започва орална ваксинация на дивите хищници срещу бяс.
Ваксинирането на животните ще се извърши в 50 км ваксинална зона по сухопътните граници на България и 20 км за поречието на река Дунав. Обхващат се 23 области на страната с епизоотично значение. Дванадесет специално оборудвани самолета ще разпръснат над 1 млн. примамки от въздуха.
Кампанията ще стартира на 29 Октомври 2019 г. от летище Балчик, област Добрич и ще продължи 15 дни в зависимост от атмосферните условия. Област Кюстендил също ще бъде обхваната. Примамките няма да бъдат разпръсквани над населените места и водоемите.
Ваксиналните примамки са с формата на кубче и специфична миризма, която привлича хищниците. Примамките се пускат от височина около 150 метра, като целта е да се постигне гъстота от 25 ваксинални примамки на квадратен километър.
Ветеринарните лекари препоръчват да не бъдат пипани с незащитени ръце, защото при нарушена цялост на обвивката, ваксината може да бъде опасна за човешкото здраве. При контакт с примамките е добре да се извърши консултация с лекар. Ваксините не представляват опасност за здравето на останалите диви животни. Препоръчително е домашните животни да се държат затворени или на каишки, за да не приемат примамките, които са предназначени специално за дивите хищници.
Това е втората ваксинационна кампания на диви хищници срещу бяс за 2019 г. Тя е част от Програмата за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на заболяването бяс, която е разработена и се изпълнява от БАБХ от 2009 г. ЕК е заложила до 2020 г. болестта по дивите животни в Европа да бъде ликвидирана.
Контролът на извършената ваксинация включва: контрол на приемането на ваксинални примамки от лисиците чрез откриването на биомаркер тетрациклин, серологичен надзор, чрез откриване на антитела срещу вируса на беса в кръвни проби от ваксинирани животни.