В народния календар от Димитровден започва зимата, а според църковния от денят в който честваме Свети Димитър Солунски. На днешния ден храмов празник отбелязва и църквата, носеща името му - Свети Димитрий в Кюстендил.

Тя е построена през далечна 1864 година с волята и любовна на благочестиви християни запазили вярата си в тежките години на турското робство. Стенописите в храма са дело на прочутия възрожденски зограф Станислав Доспевски.

Да се поклонят и помолят за здраве и успех се стекоха стотици миряни и гости на града.

"Здраве, щастие и успех във всички начинания. На многоя лета." пожела отец Иван Янчовичин, който ръсеше вярващите хриситяни на входа на черквата.

На днешния светъл празник Свето кръщение получи и единадесет месечния Митко от Кюстендил. Щастливите му родители и роднини се надяват небесният му покровител да го закриля и напътства в добри дела и благополучие.

Близо век и половина храма Свети Димитрий в Кюстендил продължава да събира пред олтара си вярващите в чудесата на доборто и силата на божествения дух.

 

http://kustendil.com/uploads/1sv.dimitar_.jpg
снимка: www.kustendil.com