В пълна сила е жътвената кампания в Кюстендилско. Само за седмица хубавото време даде възможност на стопаните да приберат една голяма част от реколтата, която според експертите е задоволително състояние. Пред Радио „Фокус” – Кюстендил Евелина Николова, експерт в Областна служба „Земеделие” съобщи, че до този момент близо 40% от засетите площи с пшеница в областта са ожънати. Средният добив е 264 килограма от декар. Общо 26 зърнокомбайна са ангажирани в прибирането на реколтата от пшеница. Според Евелина Николова най-добро е качеството на зърното в общините Бобов дол, Дупница и Сапарева баня. Тази година добър добив и добро качество на пшеницата има и в община Кочериново. В община Кюстендил качеството на добитата продукция е по-ниско. Общите площи, засети с пшеница са 46 580 декара. До два дни се очаква да приключи и жътвата на ечемика. Към момента е прибрана продукцията от 3560 декара, засети с есенен ечемик и от около 200 декара – пролетни култури. До този момент са добити 782 тона ечемик, което възлиза на среден добив от 220 килограма от декар. В жътвата на ечемика участват 16 зърнокомбайна. От Областна служба „Земеделие” очакват до дни да започне и жътвата на рапица, тритикале и ръж, а като цяло кампанията да продължи още две седмици. В тази връзка от противопожарната служба припомнят на собствениците на житни блокове, че почистването на имотите им след жътва чрез паленето на огън е абсолютно забранено, а нарушителите носят наказателна отговорност. Остават в сила забраните и мерките, въведени в началото на пожароопасния сезон, като се отделя особено внимание върху предпазването на житните ниви от пожари.