Земляческа среща-събор организира кметството в кюстендилското село Търновлак. Пред радио „Фокус” – Кюстендил кметът на населеното място Валентни Мицов съобщи, че проявата е традиционна и се провежда от почти 30 години, от времето, когато е открит мостът на река Струма в близост. „Обикновено се прави във втората седмица на август, съобразили сме датата, че по това време обикновено приключва жътвата и хората са по-свободни от земеделска работа, така че да дойдат повече хора”, посочи Мицов. Очаква се на срещата да присъстват много хора от селото и от цялата страна. Ще има и хора от чужбина, които ежегодно се прибират, за да се срещнат със свои близки и приятели. Няколко човека от селото живеят в Испания, в Италия и Англия. В часовете около обяд участниците в тридневния колопоход до Рилския манастир, организиран от кметството, ще бъдат официално посрещнати и ще се включат в събора. Ентусиастите тръгнаха към Светата Рилска обител в петък. Мицов уточни, че другата традиционна среща в селото е на Димитровден. Тогава, по традиция се колят 3 овце и отбелязва храмовия празник на селската черква. Сега в Търновлак живеят 124 души, като по-голяма част от тях са възрастни хора. Има и три млади семейства с малки деца, които са предпочели да живеят в селото. Основният поминък на хората е свързан предимно със земеделие и животновъдство.