платена публикация
Милен Георгиев е на 33 години от град Кюстендил. От 10 години се занимава със земеделие, а преди това работи в сферата на търговията с плодове. За тези 10 години успява да създаде 75 дка овощни градини. Отглежда 60 дка сливи и 15 дка череши.
Земеделието е в основата на кюстендилската икономика. Производството на суровини, техният износ/пласмент, неизменно води след себе си положителни последствия в местната икономика. Ние сме били овощната градина на България, жалката реалност е, че вече не сме. Не сме защото развитието ни в тази посока спря преди години, дали от една страна поради липса на пазари, от друга страна поради затруднения в местното ръководство на земеделието, липсата на сдружения. Всеки се оправя както може. Искам да кажа следното нещо, ние можем да бъдем отново овощната градина на България и ще бъдем!!! Трябва достатъчно воля, иновации, инвестиции в семейни цехове за по нататъшно преработване на суровините, удължаване на срока на годност на продуктите, съдействие от общината в реализиране на местната продукция на външни пазари.
Според Милен Георгиев е странно, че в местният парламент няма постоянна комисия по земеделие, при положение, че това е основен отрасъл за община Кюстендил.
Едногодишните договори за ползване на общински земи е гарант да НЕ се развива дългогодишно земеделие. Това затруднява абсолютно всички ентусиасти решили да възродят терени, отдавна изоставени и забравени. Нашето предложение е договорите да бъдат поне 7 годишни. В други страни има примери за до 29 години договори за ползване. Гарант за сигурни и предвидими доходи на общината.
От общинската структура на ПП "Има такъв народ" предлагат създаване на площадка на общински терен, където да бъде осъществявана изкупна дейност на местни суровини от външни търговци. За пример, имаме инвеститор, който би могъл да изкупува до 2000 тона на година сливи. Нужно е оградена площадка, със санитарен възел, ток, вода, кантар и мотокар с който да бъде товарена стоката в тировете. Разбира се за тази площадка всеки търговец ще плаща наем. По този начин ще се осигури пазар на кюстендилци, ще се осигури и печалба за общината от наем и ще привлекат инвеститори.
Според Милен Георгиев е необходимо:
- Реновиране на животинската борса, със създаване на затворени клетки за търговия на местна продукция.
- Създаване на по-добри условия на всички дребни домашни производители, предлагащи стоките си сряда и събота на пазара в Кюстендил. Повече маси, навес, ток и санитарен възел. Различен от този който съществува, защото очевидно капацитетът му е недостатъчен.
- Създаване на цех за производство на плодови сокове и сладка, в лицето на общината, с цел продажба и износ извън общината, внос на пари в хазната на общината.
Всички предложения, както и много други са въпрос на воля и не чак толкова голяма инвестиция. Нашата цел е да създаваме почва за развитие на различни дейности в областта на земеделието. Няма да е трудно, убедени сме в това.
Гласувайте с бюлетина номер 21 за общински съветници, за да бъде Кюстендил ОТНОВО овощната градина на България.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!